poniedziałek, 19 marca 2012

Wielkanoc w Toskanii


Już za niecałe trzy tygodnie najważniejsze i najstarsze święto w chrześcijańskie - Wielkanoc.
Dla wielu, oprócz obrządków religijnych z tym świętem związanych, jest to czas poświęcony Rodzinie. Zazwyczaj, podobnie jak inne święta, często spędzamy te dni za stołem rozkoszując się białym barszczem, pieczoną szynką czy mazurkami. Czasami jednak mamy ochotę (szczególnie Panie) oderwać się od sprzątania i pichcenia. Spędzić wolny czas od pracy na odkrywnie nowych miejsc i poznawanie nowych tradycji. Swięta wielkanocne to odpowiedni moment tym bardziej, że w Toskanii są obchodzone również bardzo rodzinnie i różnorodnie .
Niedziela Wielkanocna to przede wszystkim obiad spędzony w gronie rodzinnym. Na stole króluje przede wszystkim jegnięcina i ciasto drożdżowe colomba. Lany Poniedziałek jest natomiast dniem, który spędza się głównie poza domem mimo wszystko jednak z rodziną. Słynne są wypady poza miasto na pikink lub do restauracji na obiad.
W Niedzielę Wielkanocną najbardziej znanym w Tosanii wydarzeniem jest Lo Scoppio del Carro (Wybuch wozu) we Florencji. Jest to tradycja, której korzenie sięgają jeszcze pierwszej wyprawy krzyżowej. Tytułowy wóz pełen petard jest ciągnięty przez parę pięknie udekorowanych girlandami i kwiatami wołów. Wóz wolno i bardzo niezgrabnie przemieszcza się z Porta al Prato do drzwi głównych Duomo. Dokłanie w samo południe, kiedy wóz już tam dotrze, od głównego ołtarza aż do wozu zaczepiona zostanie melatowa lina po której przesuwać się będzie comlombina (gołąbeczka) czyli tak naprawdę raca w kształcie gołębia.W momencie kiedy colombina dotrze do wozu nastąpi wybuch petard znajdujących się na wozie. Wybuchowi towarzyszą brawa i okrzyki radości. To jest właściwe jedynie skrót wspomnianej przez mnie uroczystości. Najlepiej będzie, jeśli zechcecie Państwo zobaczyć to na własne oczy. żadne, nawet najbardziej barwne opisy nie są w stanie oddać atmosfery i ducha tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości.

                      

Firenze - scoppio del carro

Innym, równie ważnym, a jednak mniej znanym wydarzeniem w Toskanii jest Volo della Colomba Pasquale w górskim miasteczku Pian Degli Ontani w pobliżu Cutigliano (prowincja Pistoi).  Jeszcze raz tradycja i symbolika świąt wielkanocnych dała pole do popisu lokalnym artystom. Tytułowa colomba (gołębica) to gigantyczna figura gołębicy wykonana z papieru, która przelatuje nad domami miasteczka aż do Piazza della Chiesa. Nad samą właściwie katedrą z gołębicy wylatuje w niebo pięć prawdziwych gołębi symbolizujących pięć kontynentów, jak również pokój i przyjaźń na świecie. 

1 komentarz:

  1. W tym roku już mamy inne plany, ale kto wie... może za rok :)

    OdpowiedzUsuń